Proces produkcyjny opakowań tekturowych

Jak wygląda produkcja opakowań z tektur falistych? Mając na uwadze różne parametry opakowań (np. fason, rozmiar, rodzaj użytego materiału) proces każdorazowo planowany jest indywidualnie. Jednakże cały cykl produkcyjny można podzielić na kilka głównych, powtarzalnych etapów przetwarzania tektury:

Nadruki na opakowaniach kartonowych

Jeżeli docelowe pudełko ma być z nadrukiem, wykonuje się go na samym początku procesu produkcyjnego. Możemy wyodrębnić 2 główne techniki druku:

  • Druk fleksograficzny – to rodzaj nadruku jaki wykonuje się bezpośrednio na tekturze.
  • Druk offsetowy – chcąc uzyskać lepszą jakość nadruku na opakowaniach tekturowych, należy zadrukować arkusze papieru w technice druku offsetowego, a następnie przykleić je do tektury. Takie opakowania nazywamy kaszerowanymi.

Wykrawanie fasonu w tekturze

Kolejnym etapem produkcji jest wycięcie z tektury żądanego fasonu. W zależności od rodzaju opakowania, wyróżnić można dwie główne techniki:

  • Pudełka wycinane na sloterze – zgodnie z Międzynarodowym Katalogiem Opakowań FEFCO pudełka o numerze 200, 201, 202, 203, 205 można wykonać na maszynach zwanych sloterami.
  • Pudełka sztancowane z wykrojników – chcąc wykonać dowolne opakowanie, inne niż wymienione powyżej, konieczne jest przygotowanie wykrojnika do wysztancowania odpowiedniego fasonu. Pudełka można wycinać na różnych maszynach: automatach sztancujących, tyglach, rollsztancach, maszynach rotacyjnych.

Łączenie opakowań

Zazwyczaj jednym z ostatnich etapów produkcji jest klejenie pudełek. W zależności od fasonu i wielkości opakowania, klejenie odbywa się na różnych maszynach. Pudełka z tektur falistych mogą być klejone w 1 punkcie, tak jak np.

Klejenie kartonu
Pudełko klapowe fefco 201
Klejenie kartonu 2
Klejone w 3 punktach, np. pudełko fefco 713
Klejenie kartonu 3
Klejone w 4 punktach, np. pudełko fefco 451
Klejenie kartonu 4
Mogą być też oczywiście opakowania bez klejenia, np. fefco 427

 Pakowanie i magazynowanie kartonów

Gotowe produkty związywane są taśmą w paczki, zazwyczaj po 10 lub 20 szt. – w zależności od wielkości i fasonu. Następnie standardowo paczki układane są na paletach, zabezpieczane od góry przekładką, bandowane i foliowane. W ten sposób bezpiecznie docierają do naszych Klientów.
Jeżeli potrzebują Państwo pudełka robione na zamówienie – zapraszamy do kontaktu. Lata doświadczenia sprawiają, że wiemy dokładnie jak produkować opakowania z tektury!

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *