Nadruki fleksograficzne na kartonach

Koszty nadruku

Oczywiście pudełko z nadrukiem jest droższe niż pudełko bez nadruku. Ale możesz być zaskoczony, że niejednokrotnie ta różnica będzie wręcz symboliczna. Wszystko oczywiście zależy od wielkości pudełka, wielkości nadruku oraz ilości kolorów. Ale jeżeli zdecydujesz się na średniej wielkości nadruk w jednym kolorze, cena pudełka może być wyższa zaledwie o kilka groszy. WARTO! Możesz umieścić swoje logo, dane teleadresowe, informacje o produkcie i wiele, wiele innych. Musisz mieć jednak na uwadze, że przy pierwszej produkcji trzeba będzie zrobić kliszę do nadruku. Klisza ta oczywiście będzie mogła być wykorzystywana przez Ciebie przy kolejnych produkcjach i może Ci służyć przez wiele lat. Koszt takiej kliszy zależy tylko od jej wielkości. Tak więc, im większa powierzchnia zadruku tym droższa klisza fotopolimerowa. Także na każdy kolor musi być zrobiona oddzielna klisza. Niewielkie polimery będą Cię kosztowały około 100 zł. Jednak gdy będziesz robić kilkukolorowy nadruk na całym i do tego dużym pudełku – koszt ten wzrośnie do kilku tysięcy złotych. Oczywiście przy oferowaniu pudełka z nadrukiem, podamy Ci również szacunkowy koszt polimeru.

 

Kolory nadruki

W technologii fleksograficznej najczęściej drukujemy kolorami z palety PANTONE, a nie jak na przykład w offsetcie z CMYKa. Chcąc wydrukować coś w kolorze zielonym, wybieramy kolor z palety kolorów PANTONE i takim przygotowanym wcześniej kolorem drukujemy. W technologii offsetowej zazwyczaj wygląda to inaczej i kolory otrzymujemy z połączenia podstawowych barw. Dlaczego we fleksografii robimy inaczej? Po prostu druk na tekturze nie jest tak precyzyjny. Tektura jest surowcem grubym, czasami krzywym, powierzchnia nie jest gładka. Efekt końcowy będzie znacznie ładniejszy, jeżeli nadruki wykonamy gotowymi kolorami z palety.

 

Kolory tektury

Standardowo mamy do wyboru kolor biały i szary. Ładne nadruki możemy robić na jednych i drugich, choć z reguły na białych tekturach łatwiej jest uzyskać odpowiedni kolor. Dotyczy to w szczególności jasnych kolorów. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości nadruku fleksograficznego skuśmy się na tektury powlekane, które zapewnią najlepszy efekt końcowy. Drukując na takich tekturach możemy również nałożyć lakier, co nada całości delikatny połysk i zabezpieczy nadruk przed ścieraniem.

 

Projekt graficzny

Zlecając projekt graficzny opakowania koniecznie musisz poinformować grafika, że druk będzie wykonany technologią fleksograficzną. Najlepiej, aby grafik miał już doświadczenie w tej technologii. Choć technologia ta ma swoje ograniczenia, dzięki odpowiednio przygotowanemu projektowi możemy uzyskać znakomite efekty. Ale i na odwrót. Projekt, który nie będzie uwzględniał nadruku fleksograficznego, może spowodować, że efekt końcowy nie będzie satysfakcjonujący i to, co na ekranie komputera wyglądało atrakcyjnie w rzeczywistości po prostu nie wyjdzie dobrze.

 

Tapety

Fajny efekt na pudełku możemy osiągnąć stosując tak zwane tapety, czyli powtarzające się motywy umieszczone losowo na pudełku. Najlepiej, aby tapeta była w jednym kolorze. Zaletą takiego nadruku, jest to, że mając pudełka w wielu rozmiarach czy fasonach, możemy zrobić jeden większy polimer i używać go przy wszystkich opakowaniach. Na przykład mając sklep z obuwiem, możemy zrobić tapetę z różnymi butami i w ten estetyczny i nowoczesny sposób wyróżnić nasze opakowania.

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nadruku zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *