Z jakiej tektury zrobić pudełko – rodzaje tektury

Poniżej przedstawiamy krótką ściągę z najbardziej popularnych na polskim rynku. Pamiętajmy, że pracownicy Kraften zawsze pomogą przy wyborze odpowiedniej tektury, warto jednak mieć podstawowe informacje, chociażby po to, aby umieć złożyć zapytanie lub prawidłowo porównać otrzymane oferty.

Tektury dzielimy pod względem ilości warstw papieru

I w ten oto sposób wyróżniamy:

1. Tektura dwuwarstwowa, zbudowana z warstwy zewnętrznej (płaskiej) i wewnętrznej (pofalowanej):

Rodzaje tektury dwuwarstwowa

Ten surowiec nie jest sztywny, można go zwinąć w rolę i nie może być bezpośrednio wykorzystany do produkcji pudełek (chyba, że dokleimy jeszcze jedną warstwę. Robi się tak, gdy chce się otrzymać pudełko z nadrukiem wysokiej jakości. Ale o nadrukach opowiemy w osobnym artykule).

Tektura ta doskonale sprawdzi się do zabezpieczania produktów, powierzchni lub jako przekładka między warstwami.

2. Tektura 3-warstwowa, zbudowana z 2 warstw płaskich i jednej pofalowanej.

To najbardziej popularny surowiec do produkcji opakowań transportowych.

a) fala E (czyli tak zwana mikrofala) – wysokość fali wynosi ok. 1 mm.

Rodzaje tektury fala E

Tekturę tą używamy zazwyczaj do produkcji niewielkich opakowań, często fasonowych (czyli wykonanych z wykrojnika). Używając mikrofali uzyskamy również lepszej jakości nadruki, niż te wykonane na grubszych tekturach.

b) fala B – wysokość fali wynosi ok. 3 mm.

Rodzaje tektury fala B

Jest to bardzo popularna jakość wykorzystywana przy produkcji opakowań. Cechuje ją doskonała relacja jakości do ceny. Stosując różne gramatury tektury otrzymujemy opakowania o różnej wytrzymałości.

Gdy do zapakowania mamy produkt o niedużej wadze możemy użyć tektur o niższej gramaturze: 360-380 g. Nie polecamy używać niższych gramatur, chyba że do produkcji przekładek. Standardowej wytrzymałości pudełko wykonane zostanie z gramatur około 440 – 460 g. Gdy chcemy uzyskać jeszcze lepszą jakość użyjemy tektury o gramaturze około 500 g. Rzadko jednak stosuje się tekturę z fali B o gramaturach powyżej 500 g. Gdy zależy nam na większej wytrzymałości pudełka do produkcji użyjemy mocniejszej tektury z fali C.

c) fala C – wysokość fali wynosi ok. 4 mm.

Rodzaje tektury fala c

Najczęściej używana tektura z tej fali ma około 500 g (oczywiście istnieją tektury o niższej i wyższej gramaturze). Używając tej jakości tektury otrzymamy solidne, mocne opakowanie. Wiele opakowań w naszym sklepie Kraften.pl wykonanych jest właśnie z tego surowca.

Jednak niejednokrotnie do zapakowania mamy ciężkie przedmioty, ważące ponad 20 kg. W takich sytuacjach należy zastosować jeszcze mocniejsze tektury – tektury 5-cio warstwowe.


3. Tektura 5-warstwowa, składająca się z 2 warstw pofalowanych i 3 płaskich.

Najczęściej używa się tektur uzyskanych z połączenia fali B z C i trochę rzadziej z fali E z B.

a) fala BC – składa się z fali B oraz fali C złączonych w jedną całość.

Rodzaje tektury fala BC

Fala BC, tak samo jak i pozostałe tektury, może występować w bardzo różnych gramaturach i przez to uzyskiwać bardzo różne wytrzymałości. Tektury o gramaturach poniżej 500 używamy raczej tylko do produkcji przekładek. Średniej wytrzymałości pudełko będzie wykonane z tektur o gramaturze około 600. I w zależności od potrzeb możemy również wykonać bardzo mocne pudełko o gramaturze ponad 1000 g.

b) fala EB – składa się z fali E oraz fali B złączonych w jedną całość.

Rodzaje tektury fala EB

Ten surowiec dobrze sprawdzi się w sytuacji kiedy musimy na tekturze 5-cio warstwowej wykonać wysokiej jakości nadruk fleksograficzny.

Pamiętajmy, że nie istnieje wzór dzięki któremu będziemy znali odpowiedź jakiej użyć tektury. Jest zbyt wiele zmiennych, które wpływają na wytrzymałość opakowania, np.: fason pudełka, wysokość pudełka, waga produktów, ale też ułożenie produktów w pudełku, sposób transportu, magazynowania, ilości warstw na palecie, pory roku i wilgotności powietrza i niestety wiele, wiele innych. Ale proszę się nie martwić – pakujemy już od ponad 20 lat, dlatego spokojnie pomożemy dobrać odpowiednią jakość tektury. W naszym laboratorium będziemy mogli również zbadać BCT gotowego opakowania (o parametrze BCT napiszemy w innym artykule).

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *